Langaa Kunstforening tidligere programmer

Tidligere udstillinger

ÅRSPROGRAM 2017

 

9.1. – 3.2.

Dorthe Kærgaard, maleri

 

 

6.2. – 24.2.

Egne værker

 

 

23.2. kl. 19.30 Generalforsamling

 

 

27.2. – 21.4.

Den Lokale Udstilling – Forår

 

 

24.4. – 10.6.

Erik Reinert, akvarel

Jane Klostergaard, keramik

 

 

21.8. – 30.9.

Suzanne Lastrina, maleri

Niels Lerche, keramik

 

 

2.10. – 10.11.

Den Lokale Udstilling – Efterår

 

 

13.11. – 15.12.

Erla Kjartandottier Poulsen, maleri

Lars Kjeldsen, skulptur

 

ÅRSPROGRAM 2016

 

 

11.1. – 5.2.

Lise Jensen/LiseJ Design

Maleri, keramik, porcelæn, smykker

 

8.2. – 25.2.

Egne værker

 

25.2. kl. 19.30 Generalforsamling

 

29.2. – 15.4.

Den Lokale Udstilling – Forår

 

18.4. – 3.6.

Susanne Andersen, maleri

Jacob Wridt/Fuglemanden, skulptur

 

8.8. – 16.9.

Gertrud Berg, keramik

Dorthe Lund, maleri

 

19.9. – 4.11.

Den Lokale Udstilling – Efterår

 

7.11. – 16.12.

 

Inge Hedegaard, maleri

Marianne Steenholdt Bork, keramik

 

Årsprogram 2015

 

13. 1. - 13.2.

Erik Heide, skulptur

 

16.2. - 27.2.

Egne værker

 

2.3. - 17.4.

Den lokale udstilling - forår

 

20.4. - 29.5.

Jens Jacob Thodberg, foto

Else Salling Falck, keramik

 

10.8. - 18.9.

Magda Høegh, maleri

Jan Agerbo, skulptur

 

21.9. - 6.11

Den lokale udstilling - efterår

 

9.11. - 11.12.

Jette Nørregaard, smykker, skulptur, skåle, billeder

 

Årsprogram 2014

13. 1. - 14.2.

Lisbeth Aare, maleri

17.2. - 28.2.

Egne værker

3.3. - 25.4.

Den lokale udstilling - forår

28.4. - 13.6.

Helle Fibiger, maleri/skulptur/grafik

16.6. - 8.8.

Egne værker

11.8. - 19.9.

Grete Westh, maleri

22.9. - 31.10

Den lokale udstilling - efterår

3.11. - 12.12.

Printzkeramik/Annette Printz

Årsprogram 2013

7. januar - 15. februar 

Karl-Heinz Boserup, skulptur.

18. februar - 28. februar

 Egne værker

4. marts - 5. april

Albert Jensen, maleri

8. april - 31. maj

Den Lokale Udstilling 1

12. august - 20. september

Den Lokale Udstilling 2

23. september - 1. november

Lars Kjeldsen, Hammel, maleri mm.

4. november - 13. december

Lotte Westphael, keramik og Annie Westphael, flet

Årsprogram 2012

9. januar - 10. februar

 Aage Arbjerg, maleri - Malene Møller Hansen, keramik

13. februar - 2. marts

Egne værker

5. marts - 13. april

Birgit Daa Birkkjær, kurve, æsker, collager mm.

16. april - 25. maj

Birgit Kvorning, skulptur - Nurith Lumer-Klabbers, tegning

4. juni - 27. juli 

Jan Agerbo, skulptur og tegning

13. august - 21. september

Den Lokale Udstilling 

24. september - 2. november

Ulla Gammelgaard, maleri

5. november - 14. december

Inger Anneberg, akvarel - Helle Rittig, keramik

Årsprogram 2011

10. januar - 11. februar

Beatrice Brandt, maleri/illustrationer

14. feruar - 4. marts

Egne værker

7. marts - 15. april

Leila Andersen, maleri

28. april - 1. juni

Pernille Reitz, maleri og smykker 

6. - 30. juni 

Margit Tang, akvarel  og Annette Buchardt, smykker

15. august - 16. september

Den Lokale Udstilling 

19. september - 4. november

Peter Møller, maleri og Signe Kähler, keramik 

7. november - 16. december

Inge Pind, maleri og Else Frentz, smykker og æsker i skind

Udstillinger 2010

1. - 24. februar

Egne værker - kunstforeningens indkøb

8. marts - 29. april

Dorthe Kærgaard

maleri

3. - 14. maj

Brede Pensler

maleri

17. maj - 29. juni

Hanne Knudsdatter

grafik 

Jytte Lysgaard

keramik 

16. august - 17. september

 Den Lokale Udstilling

20. september - 29. oktober

Ulla Bille

maleri

1. november - 17. december

Vennebjerg Glaspusteri

Udstillinger 2009

19.1. - 26.2.

Egne værker - kunstforeningens indkøb

2.3. - 20.4.

Helenaa Hedegaard

keramisk formgivniing og design

 

4.5. - 30.6.

Pter Krogh

maleri

Pia Græsbøll Ottesen

skulptur

12.8. - 18.9.

 Den Lokale Udstilling

21.9. - 30.10.

Kathrine Birkekjær Færch

maleri og skulptur

2.11. - 18. 12.

Dorthe Visby

keramik

Lisbeth Fast, maleri

Udstillinger 2008

14.1. - 15.2.

Mona Precht og Morten Budtz- Jørgensen

foto

18.2. - 29.2.

Kunstforeningens egne værker

3.3. - 11.4.

Birgit Hedegaard

maleri

Mai Kjer

grafik

14.4. - 30.5.

 Voksenskolen Lysbro

2.6. - 27.6.

 Marie Søndergaard Caspersen

maleri

11.8. - 12. 9.

Den Lokale Udstilling 

15.9. - 17.10.

Linda Juul Nielsen

keramik

Sanne Rasmussen

maleri

20.10. - 21. 11.

Inge Lise Lindholm

maleri

Inga Jørgensen

keramik

24.11. - 19. 12.

Susanne Schneekloth

maleri/akvarel

Udstillinger 2007

14.1. - 9. 2.

Marianne Steenholdt Bork

Keramik figurer

12.2. - 2. 3.

LKF's egne værker

5.3. - 13. 4.

Peter & Poul Cederdorff

Skulptur & Grafik

16.4. - 31. 5.

 Kirsten & Mogens Mønsted

Maleri og skulptur

6.8. - 31. 8.

 Den Lokale Udstilling

3.9. - 12. 10.

Anne Møller

15.10. - 16. 11.

Lisbeth Klaustrup

Malerier

Hans Frørup

Skulptur

19.11. - 21. 12.

Karin Graungaard Petersen

Tekstil

Udstillinger 2006

16.1. - 17. 2.

Torben Pape

Maleri

20.2. - 27. 2.

Egne værker

Kunstforeningens indkøb

27.2. - 31.3.

Maria Leer

Maleri

3.4. - 5.5.

Alice Benkjær

Maleri

8.5. - 2.6.

Sus Holbech

Maleri

6.6. - 17.6.

Langå Billedskole

7.8. - 1.9.

Den lokale udstilling

4.9. - 13.10.

Merete Grønning

Inger Vilhelmsen

Blandform

16.10. - 17.11.

Hans Scholten

Skulptur

Janni Watson

Maleri

20.11. - 21.12.

Katrine Olufsen

Foto

Gittan Sundén Thommesen

Keramik